Složna Braća Indeks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Složna Braća Indeks


 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Video igreVideo igre  

 

 „Zlatni medved” kineskom filmu

Ići dole 
AutorPoruka
draganva
Admin
draganva


Muški
Broj poruka : 2797
Godina : 51
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 30.01.2007

„Zlatni medved” kineskom filmu Empty
PočaljiNaslov: „Zlatni medved” kineskom filmu   „Zlatni medved” kineskom filmu Icon_minitimeNed Feb 18, 2007 5:36 am

„Zlatni medved” kineskom filmu
Pobednik „Tujino venčanje” Vanga Kuanana, Gran pri za „Drugi” argentinskog reditelja Arijela Rotera, „Srebrni medved” za najbolju režiju Izraelcu Jozefu Sedaru

„Zlatni medved” kineskom filmu Kinezfp1
Vang Kuanan sa „Zlatnim medvedom

„Zlatnog medveda”, najveće odličje 57. Berlinskog festivala, osvojio je kineski reditelj Vang Kuanan za film „Tujino venčanje”, priči o snažnoj borbi žene da u surovim predelima stepe, uz mongolsku granicu, zadrži svoju porodicu na okupu. Iako se ovaj vizuelno i emotivno raskošan film dopao i publici i kritičarima, ipak je do poslednjeg trenutka važio za autsajdera. Baš kao i svi ostali nagrađeni filmovi. Prema odluci žirija kojim je predsedavao američki scenarista i reditelj Pol Šreder, Gran pri ali i nagrada za najbolju mušku ulogu pripale su takođe autsajderskom argentinskom filmu „Drugi” Arijela Rotera, ljupkoj minijaturi bez velikih pretenzija, u kojoj se autor poigrava pričom o čoveku koji je poželeo da uzme odmor od svakodnevnog životnog žrvnja promenivši identitet. Za glavnu ulogu u ovom filmu nagrađen je glumac Hulio Čavez.
„Srebrni medved” za najbolju režiju ipak je najveće iznenađenje 57. Berlinala, jer je pripala izraelskom reditelju Jozefu Sedaru za ratnu dramu „Bofort”, manje metaforičan, a više patriotski film o dobrim momcima koji se odvažno bore uprkos nekompetentnim oficirima i prevrtljivoj politici. Najbolja glumica je Nina Hos, glavna junakinja u filmu „Jela” Kristijana Pecolda, jedinom produkcijski čistom nemačkom filmu koji je bio ove godine uvršten u glavni takmičarski program. Kada se tome dodaju i činjenice da je „Srebrni medved” za najbolju muziku dodeljen britanskom filmu „Halam Foe” Dejvida Mekenzija (ovaj film je zaslužio više), a srebro za izuzetan umetnički doprinos čitavom glumačkom ansamblu američkog filma „Dobar pastir” Roberta de Nira, onda je jasno kao dan da je ovogodišnji žiri kao osnovni kriterijum imao takozvanu političku korektnost. Podmirene su sve četiri strane sveta.
Mnogo objektivniji bili su članovi žirija za dodelu nagrade „Alfred Bauer” za film koji vodi umetnost u novom pravcu. Španski glumac Havijer Bardem (predsednik) proglasio je za laureata korejski film „Ja sam Kiborg i to je o kej” Čan-Vuk Parka, uvrnutu istraživačku komediju koja je bila pravo festivalsko osveženje. Ni žiri za dodelu malog „Zlatnog medveda” za najbolji debitantski film (predsedavala iranska glumica i rediteljka Niki Karimi), nije pogrešio kada je ovu nagradu dodelio ljupkom a angažovanom indijskom filmu „Vanadža” Radžneša Domalpalija.
Sve u svemu, bez oficijelnih nagrada ostala su dva najbolja filma u ovogodišnjoj konkurenciji. Jedan od njih je, poslednjeg takmičarskog dana prikazan, film „Služio sam engleskog kralja” češkog reditelja Jiržija Mencela, koji je ujedno bio i jedini istočnoevropski film uvršten u trku za „Zlatnog medveda”. On mu je izmakao, ali nije i nagrada međunarodnog žirija kritike koji ga je proglasio najboljim. Posle 12 godina pauze, filmska legenda se vratila velikom ekranu i svom omiljenom piscu Bohumilu Hrabalu, po čijoj je prozi već snimio klasike, kakvi su Oskarom nagrađeni „Strogo kontrolisani vozovi” ili „Ševa na žici”.
Mencel je novim filmom još jednom potvrdio da je filmski alhemičar i neprikosnoveni majstor ekranizacije književnih dela. Ovaj film, baš kao i istoimeno Hrabalovo književno delo, pripoveda o istoriji Češke od početka 20. veka, kroz perspektivu malog hotelskog konobara Ditea. Menjaju se države i vlast, a Mencelov junak sa istom ambicijom poslužuje kapitaliste i prostitutke, Čehe, Jevreje i Nemce, sanjari da jednom postane milioner. Ovu, u osnovi, setnu i tužnu priču o slomu češko-nemačkog suživota u nemilim istorijskim okolnostima, Mencel pripoveda sa ogromnim životnim i rediteljskim elanom, služeći se vrcavim i vedrim humorom, poigravajući se češkim stereotipima i svim izvorima hedonizma.
Bez oficijelne nagrade ostao je i „Irina Palm” Sama Gabarskog, kod publike i kritičara najbolje primljen film. Pripala mu je nagrada žirija berlinskog lista „Morgenpost”. Ali takvi su festivali i festivalsko „političarenje”. U moru događanja, prevelikih festivalskih ambicija i preterane okupacije Oskarima nominovanih filmova koji su u Berlinu zauzeli veliki prostor, uvek se nešto previdi. U znaku jednog od takvih previda prošla je i dodela „Zlatnog medveda” za životno delo američkom reditelju Arturu Penu (1922), tvorcu „Malog velikog čoveka” i „Boni i Klajd”. Festivalski organizatori napravili su propust u satnici događanja, te su Penovu konferenciju za novinare „preklopili” sa nastupom Dženifer Lopez. Veliki Artur Pen govorio je pred svega desetak novinara. Svi ostali, trčali su za Džej Lo.
Za vedre tonove poslednjih festivalskih dana zaslužne su lepe vesti vezane za naše filmove. Milićeva „Guča” prodata je za bioskopsko prikazivanje u Italiji, Španiji, Švedskoj i Rusiji, dok je Golubovićeva „Klopka” stavljena na listu od 10 najzanimljivijih filmova koju je načinio „Holivud riporter”. Da se Golubović dopao Amerikancima, svedoči i niz sastanaka koje su američki producenti, ali i jedan značajan filmski agent, imali sa našim rediteljem. Golubović je dobio konkretne ponude...
Nazad na vrh Ići dole
https://slozna-braca.editboard.com/index.htm
 
„Zlatni medved” kineskom filmu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Evropsko prvenstvo za mlade fudbalere u Holandiji

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Složna Braća Indeks :: OZBILJNE PRIČE :: POEZIJA, KNJIŽEVNOST, KULTURA I UMETNOST-
Skoči na: