Složna Braća Indeks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Složna Braća Indeks


 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Video igreVideo igre  

 

 Ruski Rulet

Ići dole 
AutorPoruka
draganva
Admin
draganva


Muški
Broj poruka : 2797
Godina : 51
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 30.01.2007

Ruski Rulet Empty
PočaljiNaslov: Ruski Rulet   Ruski Rulet Icon_minitimeNed Feb 18, 2007 5:28 am

Ruski Rulet

Ruski Rulet Ruskiruletso2

Vladimir Putin igra na sigurno. Kad je pred američkim ministrom odbrane i nemačkom kancelarkom napao politiku Vašingtona, optužujući supersilu da prekomerno upotrebljava oružje i da krši međunarodno pravo, to nije bila partija „ruskog ruleta” iz koje igrač može da izađe samo sa metkom u glavi. Bio je to dobro promišljen potez. „To je do sada najdrskija objava pripreme postsovjetske Rusije da se učvrsti na svetskoj sceni”, piše kolumnista „Vašington posta” Čarls Krauthamer, jedan od mnogobrojnih zapadnih komentatora koji su šokirani Putinovom izjavom. Stav ruskog predsednika, tvrdi Krauthamer, takav je zbog velikih prihoda od nafte i gasa, zbog toga što je „učvrstio diktatorsku vlast u zemlji” i što su „i ruske i zapadne kompanije kapitulirale kad im je on oteo imovinu”.
Putin je, objašnjava on, „puki mafijaški don, koji je za sebe i svoje prijatelje, uglavnom iz KGB-a, preuzeo ekonomske resurse i političku moć zemlje”. „On svoju viziju ruskog nacionalnog interesa – odlučnost i ekspanzionizam – promoviše tako što u diplomatiji izaziva vodeću silu kako bi ojačao snagu svoje zemlje.”
Ni ruski komentatori nisu ostali dužni. „Ako se u razgovoru sa Zapadom nastavi sa ’povišenim tonovima’, naši aduti ostaju: nuklearni potencijal, samostalnost u snabdevanju energentima i status velikog svetskog izvoznika energenata, povećavanje zlatnih i deviznih rezervi, kao i više pravaca u spoljnoj politici, koji omogućavaju da se, u slučaju potrebe, Rusija preorijentiše na saradnju sa Kinom, Indijom i drugim uticajnim ’istočnim’ državama”, piše tiražna „Komsomolska pravda”. Isti list, blizak vlastima, navodi da će pred glasanje u Savetu bezbednosti UN o Kosovu, „hladni rat” Zapada protiv Ruske Federacije „automatski od Srba napraviti saveznike Rusa”.
To što Moskva insistira da rešenje za Kosovo i Metohiju mora biti prihvatljivo i za Beograd ne mora da znači da će se ona boriti za srpske interese – kao velika sila Rusija prvenstveno brine o sopstvenim interesima – ali na slučaju Kosova oni se mogu poklopiti. Ipak, dok se većina Srba nada ruskoj pomoći, malo je onih koji je zaista i očekuju. Uzrok tome je iskustvo iz poslednje decenije dvadesetog veka, a pre svega ono iz 1999. godine, kada Rusija nije oštrije reagovala na bombardovanje SR Jugoslavije, što mnogi i u Rusiji i u Srbiji smatraju dokazom da Moskva ne može ili ne želi da „pomogne”. Odgovornost je tada bila i na Beogradu, jer uprkos uvreženom mišljenju, režim Slobodana Miloševića nije bio „saveznik” Kremlja. Naprotiv, tadašnja srpska vlast izigrala je nekoliko puta pokušaje ruske diplomatije da neposrednije utiče na razvoj događaja u bivšoj Jugoslaviji.
Sadašnja situacija nešto je drugačija. Rusija je ekonomski i politički jača nego pre osam godina, a pitanje statusa Kosova ne rešava se ratom, već pregovorima. A ni Rusija ni SAD ne moraju da se izlože riziku od otvorenog sukoba zbog mešanja u kosovski problem. Na putu da postane politički i ekonomski stabilna, Srbija je svesna i da mora da bude odgovorna prema onima od kojih traži zaštitu, svejedno da li je u pitanju Rusija, SAD, NATO ili Evropska unija. Jednostavno rečeno, nijedan od ovih ključnih svetskih igrača neće svoju snagu založiti za nekoga ko ne poštuje i njegovo mišljenje.
U Srbiji neki to nazivaju diktatom sile i pribojavaju se da će Rusi Kosovo iskoristiti da bi od Amerikanaca dobili neku korist za sebe, bilo da je to prošireni uticaj na nepriznate republike na teritoriji bivšeg Sovjetskog Saveza ili nešto drugo. Da će trgovine biti uveren je i balkanolog Artjom Ulunjan sa Instituta za opštu istoriju Ruske akademije nauka. „Nemojte biti u zabludi. Rusija će trgovati sa SAD”, upozorava on, ali ne kaže šta bi to Vašington mogao da ponudi sve jačoj Rusiji. Ipak, ni trgovina Rusije i Sjedinjenih Država ne mora sama po sebi da bude protiv Srbije. Naprotiv, štetno može da bude samo ako u toj trgovini nijedan od trgovaca ne bude zastupao njene interese.
Nazad na vrh Ići dole
https://slozna-braca.editboard.com/index.htm
draganva
Admin
draganva


Muški
Broj poruka : 2797
Godina : 51
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 30.01.2007

Ruski Rulet Empty
PočaljiNaslov: Re: Ruski Rulet   Ruski Rulet Icon_minitimeNed Feb 18, 2007 5:31 am

Dok ne kažu ono čuveno NjET, zaista ne mogu da vjerujem Rusima..nekako iz iskustva. Nadam se da je ovaj put drugačije, Putin nije Jeljcin, hvala Bou, Rusija je u ekonomskom uzletu...ali opet, dok se ne desi ...EU i SAD zaista prelaze svaku moguću ganicu. Nedavne uzjave Havijera Solane o "evropskim zonama" za Srbe na Kosovu više je nego uvredljivo. PA zašto ne onda evropske zone za Albance na Kosovu a sve to u demokratskoj i evropskoj državi!!!! Što se tiče Republike Srpske, ovde je posljednjih dana stašan pritisak Amerikanaca i Evropljana, zajedno sa muslimanima da se ukinu entitetske policije, tačnije, policija Srpske. Pritisak podsjeća na ono, ne tako davno doba Ešdaunovog kalifata.
Nazad na vrh Ići dole
https://slozna-braca.editboard.com/index.htm
 
Ruski Rulet
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Složna Braća Indeks :: OZBILJNE PRIČE :: POLITIKA-
Skoči na: