Složna Braća Indeks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Složna Braća Indeks


 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Video igreVideo igre  

 

 USB Bakterije

Ići dole 
AutorPoruka
misterNO
Admin
misterNO


Muški
Broj poruka : 822
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 30.01.2007

USB Bakterije Empty
PočaljiNaslov: USB Bakterije   USB Bakterije Icon_minitimeSre Avg 08, 2007 2:28 am

Citat :
Tim profesora Masarua Tomita, sa Univerziteta u Keju, pronašao način da podatke, umesto na papiru ili u računaru, čuva u - genetskom kodu bakterije

Ako želimo da sačuvamo neke podatke za buduća pokoljenja, uglavnom imamo dve opcije - možemo da ih zapišemo na papir ili snimimo na hard disk. Međutim, odnedavno ih je za trajno čuvanje moguće upakovati i u - genetski kod bakterije?!

Tradicionalna sredstva za zapisivanje podataka japanskim naučnicima nisu bila dovoljno trajna, pa su odlučili da pronađu tehnologiju kojom se mogu zapisati u genetski kod bakterije. Naime, genetski kod živih bića ima mnogo sličnosti sa digitalno zapisanim podacima. Kombinacije koda u DNA molekulima moguće je prevesti u bilo koju vrstu podatka (muziku, tekst, video...).

Dok će ovi isti podaci zapisani na papiru vremenom izbledeti i nestati, informacije zapisane u genetskom kodu trajaće sve dok vrsta bakterije u koju smo ih "zapisali" ne izumre, što se može meriti u milionima godina.

Timu profesora Masarua Tomita, sa Univerziteta u Keju, pošlo je za rukom da u genetski kod bakterije ugradi Ajnštajnovu formulu e=mc2 i broj 1905 (godina kada je objavljena teorija relativiteta). Na ovaj način moguće je sačuvati ogromne količine podataka, tvrdi profesor Masaru. Na primer, u genetski kod živog organizma možemo da ugradimo celu Šekspirovu dramu a da ne utičemo na njegove karakteristike.

Jedino što može uticati na podatke sačuvane u genetskom kodu bakterija su mutacije. Naučnici okupljeni u Tomitinom timu ovo ne smatraju velikim problemom, ali naučni krugovi su prema ovome pomalo skeptični.
Nazad na vrh Ići dole
 
USB Bakterije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Složna Braća Indeks :: MODERNA TEHNOLOGIJA :: KOMPJUTERI-
Skoči na: