Američka kompjuterska korporacija "Internešenel biznis mašins" (IBM) sagradila je novi superkompjuter sposoban da obavi tri petaflopa, odnosno tri hiljade triliona prostih matematičkih operacija u sekundi.
Poređenja radi, džepni kalkulator, u zavisnosti od brzine upisivanja brojeva, može da obavi oko desetak flopa u sekundi. Kada bismo želeli da jedan na drugi naslažemo prosečne laptop kompjutere sa ukupnim potencijalom jednakim novom superkompjuteru, stub bi bio visok 2 kilometra i 400 metara.
Svaki procesor u ovoj mašini, nazvanoj Blu džin/Pe (Blue Gene/P), ima četiri posebna procesorska jezgra brzine 850 megaherca. Na svakoj štampanoj ploči ugrađena su 32 takva procesora, a svako kućište sadrži 32 takve ploče. Sa 216 kućišta Blu džin ima ukupno 884736 procesorskih jezgra.
Prva ovakva mašina biće smeštena u jednu od laboratorija američkog Sekretarijata za energetiku, gde će se koristiti za simulacije nuklearnih eksplozija.
Nakon Sporazuma o opštoj zabrani nuklearnih proba, iz 1996. godine, koji je potpisalo 177 zemalja, SAD se u konstrukciji novih nuklearnih oruđa oslanjaju na kompjuterske simulacije, pokušavajući da uz pomoć matematičkih modela predvide ponašanje prilikom eksplozija. Matematički modeli koriste se i za mnoge druge simulacije u oblasti hemije, fizike, biologije, pa i u društvenim naukama - psihologiji, sociologiji i ekonomiji, kao i za prognozu vremena.