Složna Braća Indeks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Složna Braća Indeks


 
PrijemPrijem  GalerijaGalerija  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Video igreVideo igre  

 

 Zlatna groznica potresa Ameriku

Ići dole 
AutorPoruka
draganva
Admin
draganva


Muški
Broj poruka : 2797
Godina : 51
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 30.01.2007

Zlatna groznica potresa Ameriku Empty
PočaljiNaslov: Zlatna groznica potresa Ameriku   Zlatna groznica potresa Ameriku Icon_minitimeNed Apr 22, 2007 10:26 am

Iz generacije u generaciju, zlato ne prestaje da fascinira ljude. Čuvena "zlatna groznica" iz sredine 19. veka odavno je završena ali savremene tragače za zlatom sve više privlače vode u istočnoj američkoj saveznoj državi Virdžiniji.

Džodi Estep traga za prepoznatljivim sjajem koji ga je nedavno opčinio. Ono što Estepa, vlasnika jedne građevinske kompanije, vuče ka potocima i rekama okruga Fauqier u Virdžiniji jeste – zlato.

- Koristim svaku priliku za to, svaki vikend, kao i slobodne sate koje mogu da izdvojim za vreme radnog dana - priča Džodi i tvrdi da "nije mogao da veruje svojim očima kada je prvi put naišao na svetlucavi grumen".

- Bio sam veoma uzbuđen i srećan što sam, posle toliko napora, sati i sati kopanja u potoku i beskrajnog strpljenja, uspeo da ga pronađem - priseća se ovaj večiti optimista.

Prema podacima državnog Odeljenja za mineralne resurse, Virdžinija je jedna od prvih američkih država u kojima je pronađeno zlato. Bob Sinkler je kustos Muzeja zlatnog rudnika Monro park u okrugu Fauqier.

- Nasuprot opštem mišljenju da je prva zlatna groznica u SAD bila jurnjava ka Kaliforniji, zapravo se prva pomama za zlatom dogodila 1790-ih ovde, u istočnom delu SAD - podseća Sinkler.

I dok su svi komercijalni rudnici danas zatvoreni, u Virdžiniji cveta nova zajednica tragača za zlatom. Tom Seblon je predsednik Kluba tragača za zlatom Severne Virdžinije.

- Klub je na početku imao desetak članova i nazvali smo se Klub tragača za zlatom Severne Virdžinije. Četiri i po godina kasnije promenili smo ime u Tragači za zlatom Severne Virdžinije a u jednom trenutku smo imali oko 350 članova - priča Sinkler.

Neki od tragača koriste različite manje i veće metalne sprave i bagere da bi filtriranjem peska i mulja došli do zlata. Ali najpopularniji metod je dobro staro ispiranje zlatonosnog peska koje omogućava da se zlato slegne na dnu posude.

Bil Kertis je četiri godine prikupljao svoju svetlucavu kolekciju. On procenjuje da bi bila vrijedna oko 8.000 dolara ako se pretvori u nakit ali nema namjeru da je prodaje.

- O, ne! Nikada to neću uraditi. Ovo je nešto što sam ja pronašao, stvarno ne želim da ga prodajem - tvrdi on. Kao i Kertis, većina tragača za zlatom ne želi da proda svoje blago. Ali čemu onda toliki trud svakog vikenda?

- To je prosto groznica. Znam da je tamo i da leži u vodi i čeka da ga pokupim. Ako nekad budete našli malo veću količinu zlata i vi će te se zaraziti groznicom. Tada će te tačno razumeti o čemu pričam - ispričao je Kertis

Nije, međutim, svaki dan srećan za Kertisa. Iako je tog dana radio dobrih 4-5 sati, nije pronašao ni zrnce zlata. Ipak, on tvrdi da se odlično oseća. Jer, na kraju krajeva, ono u čemu stvarno uživa je boravak na otvorenom prostoru i udisanje čistog vazduha punim plućima.
Nazad na vrh Ići dole
https://slozna-braca.editboard.com/index.htm
 
Zlatna groznica potresa Ameriku
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Vozom kroz tunel iz Rusije u Ameriku
» ZLATNA I SREBRNA MEDALJA...
» Ukadena zlatna kada od 80 kilograma!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Složna Braća Indeks :: OPUŠTENE PRIČE :: SVAŠTARA-
Skoči na: